„Évtizedeken keresztül az USA multicégei (MNC-k) csaknem az összes kutatás-fejlesztést (R&D) az ország határain belül végezték. A kutatás-fejlesztés otthon tartására fókuszálva az Egyesült Államok a világgazdaság első számú innovációs és technológiai vezetőjévé vált. Azonban az 1990-es évek végétől kezdve az USA multicégei egyre inkább a tengerentúlra szervezték ki az innovációs folyamataikat. A tengerentúli innováció mértéke mostanra megnégyszereződött és földrajzilag is jobban szétterül; amíg kezdetben csak néhány fejlett gazdaságra terjedt ki (például Németország, Japán és Kanada), addig mostanra a világ számos fejlődő országára is, ezzel pedig az USA multicégei világméretű innovációs rendszert teremtenek.”
Az ábrán az Egyesült Államok multicégeinek külföldi kutatás-fejlesztéssel kapcsolatos kiadásai láthatók. Két évtized alatt csaknem megnégyszereződött a külföldi K+F-re fordított összeg. A második ábrán az látható, hogy az amerikai K+F egyre inkább a nem hagyományos nyugati országokban történik.
***
A cikk a Pallas Athéné Domeus Educationis Alapítvány támogatásával valósult meg.
Az amerikai konzervatív reneszánsz elindítója, Russell Kirk szembekerült a neokonzervatívokkal, segítette John Lukacsot és Molnár Tamást is. Most jelent meg fő műve, A konzervatív eszme az Alapjogokért Központ gondozásában. A munka egyik fordítójával, Kirk kutatójával, Pogrányi Lovas Miklóssal beszélgettünk.
Bár a látványos diplomáciai gesztusok mögött jelenleg kevés konkrétum áll, a koordinált fellépés lehetősége – például Ukrajnában – már most fokozza a nyugati világ nyomásérzetét.
Ha Kijevnek nincs szerencséje, úgy járhat, mint az F-16-os vadászbombázókkal, amelyeknek zömmel leselejtezett, korábbi változatait adták az USA NATO-szövetségesei
Kína rekordot döntött a globális megítélésben: megelőzte az Egyesült Királyságot miközben az USA megtorpant, Európa pedig egyre kevésbé tud érvényesülni a nemzetközi versenyben.
A keresztény realizmus azt jelenti, hogy reálisan látjuk a bukott világot, amelyben élünk, szemben az idealizmussal, ami forradalmi – mondta a Mandinernek Eric Patterson amerikai politológus. Interjúnk.